Aktualności

Relacja: Sokół wreszcie „odpalił”. Sokół...

• autor: Mateusz Strączyński, 2015-04-18 23:38
Relacja: Sokół wreszcie „odpalił”. Sokół – Sparta 4:0

Po dwóch kolejnych spotkaniach bez zdobyczy punktowej, Sokół Olsztyn wreszcie ponownie poczuł smak zwycięstwa. Podopieczni Pawła Krawczyka w meczu 18. kolejki gr. II częstochowskiej A-klasy pokonali przed własną publicznością Spartę Szczekociny 4:0 i dzięki temu umocnili swoją pozycję w czołowej czwórce.

W olsztyńskim obozie czuć już było nerwowość. Nasz zespół przegrał dwa mecze z rzędu i trzecia kolejna porażka oznaczałaby wypadnięcie poza pierwszą czwórkę! Sobotnim rywalem Sokoła była lokująca się na piątej pozycji Sparta Szczekociny, która w przypadku zwycięstwa kosztem Sokoła awansowałaby na miejsce w „grupie mistrzowskiej”. Stawka meczu była więc wysoka.

Od pierwszego gwizdka sędziego piłkarze Sokoła ruszyli do zdecydowanych ataków, ale już w piątej minucie...mogli przegrywać. Idealne podanie między naszych środkowych obrońców otrzymał Radosław Szota, ale grający trener Spartan uderzył obok słupka.

Nasi konstruowali akcje raz lewą, raz prawą stroną boiska. W 8. minucie lewym skrzydłem w pole karne przeciwnika przedarł się Damian Lampa. Skrzydłowy Sokoła wyłożył futbolówkę na szesnasty metr do Sebastiana Karonie, który mocno, ale i odrobinę niecelnie uderzył z woleja. W 12. minucie olsztynianie zaatakowali prawą stroną. Przemysław Masłoń wypuścił w bój Tomasza Żydka. Ten poradził sobie z obrońcą i dograł w „szesnastkę” do Nicja Strączyńskiego. Nasz młody napastnik uderzył bez zastanowienia po ziemi, a piłka pod ręką golkipera wpadła do siatki! Dla Nicja był to czwarty gol w tym sezonie, czwarty strzelony w meczu u siebie.

Strzelony gol tylko dodał skrzydeł naszym piłkarzom, którzy tego dnia bardzo ładnie rozgrywali futbolówkę. W 14. minucie tym razem to Strączyński dogrywał, a strzelał Lampa. Bramkarz gości sparował piłkę na róg. W 19. minucie byliśmy świadkami kolejnej efektownej akcji naszego zespołu. Rozpoczął ją Nicek przytomnym zagraniem na skrzydło, a zakończył wbiegający z linii pomocy w pole karne Przemek Masłoń. Piłka po strzale kapitana Sokoła trafiła tylko w boczną siatkę. W 24. minucie świetną indywidualną akcją popisał się Sebastian Karoń, po czym wyłożył piłkę Damianowi Lampie, a ten w stuprocentowej sytuacji nie trafił w światło bramki. Chwilę później najlepszy strzelec olsztynian miał równie dobrą okazję, ale tym razem obił słupek bramki Sparty.

Ataki Sokoła nie ustawały i tak w 30. minucie wynik mógł podwyższyć Tomek Żydek, ale uderzył zbyt lekko. „Judi” jeszcze lepszą okazję miał w 39. minucie, po tym jak dobijał strzał Pawła Krawczyka z rzutu wolnego, ale z najbliższej odległości źle trafił w piłkę i tym samym zaprzepaścił stuprocentową szansę na gola. W 44. minucie znów w roli głównej wystąpił Żydek, który został sfaulowany na skraju pola karnego i arbiter podyktował rzut karny. Pewnym egzekutorem „jedenastki” był Sebastian Karoń i nasz zespół schodził na przerwę prowadząc 2:0.

Goście poza sytuacją sam na sam z pierwszych minut meczu, w pierwszej połowie jeszcze tylko raz poważnie zagrozili bramce Mateusza Woźniaka, jednak nasi obrońcy zablokowali strzał i skończyło się na strachu. Spartanie dużo lepiej zaprezentowali się w drugich 45. minutach. Po zmianie stron przyjezdni zaatakowali. Zaraz po zmianie stron upiekło się Damianowi Ceglarzowi, który za faul na wychodzącym na czystą pozycję Szocie otrzymał tylko żółtą kartkę.

Sytuacja uspokoiła się po godzinie gry, po trafieniu na 3:0. Dośrodkowanie Masłonia z rzutu rożnego na gola zamienił Damian Lampa, który z najbliższej odległości wpakował piłkę do siatki.

Ostatni kwadrans należał już zdecydowanie do naszych piłkarzy, wcześniej jednak w 70. minucie bliska powodzenia była Sparta. Olsztynian od straty bramki uratował bowiem słupek. Chwilę po tej sytuacji trener wprowadził do gry Krzysztofa Wesołowskiego i Macieja Wójcika (debiut w pierwszym zespole Sokoła), którzy duet napastników Sebastian Karoń – Nicjo Strączyński, którzy rozegrali popisowe zawody. W 75. minucie to właśnie po akcji rezerwowych piłka zatrzepotała w siatce Sparty po raz czwarty, choć w tej sytuacji „główkujący” Wesołowski był na pozycji spalonej i to trafienie nie zostało uznane. W 82. minucie indywidualną akcję przeprowadził inny rezerwowy – Kordian Bekus. Młody skrzydłowy Sokoła był bliski premierowego trafienia, bo futbolówka po jego strzale zatrzymała się na słupku. W samej końcówce dwie stuprocentowe okazje miał Damian Lampa, ale w pierwszej strzelił obok bramki, a w drugiej zmierzającą do bramki piłkę ręką zatrzymał Dawid Wilk i sędzia był zmuszony pokazać zawodnikowi Sparty czerwoną kartkę i podyktować drugi w tym meczu rzut karny. Tym razem jego egzekutorem był Dawid Gajda, który w 94. minucie celnym trafieniem z jedenastu metrów ustalił końcowy wynik na 4:0.

klasa "A" - tabela     klasa "A" - terminarz     Statystyki zawodników     Skład zespołu

Protokół z meczu:

__________________________________________
XVIII kolejka gr. II częstochowskiej A-klasy
18 kwietnia 2015 sobota 17:00
Olsztyn ul. Zielona 70
GLKS SOKÓŁ OLSZTYN – MLKS SPARTA SZCZEKOCINY 4 – 0 (2 – 0)

1 – 0 [11'] Nicjo Strączyński (as. T. Żydek)
2 – 0 [43'] Sebastian Karoń (karny po faulu na T. Żydku)
3 – 0 [60'] Damian Lampa (as. P. Masłoń)
4 – 0 [90+4] Dawid Gajda (karny po zagraniu ręką D. Wilka)

Sokół:

1. M. Woźniak – 5. D. Ceglarz, 3. M. Świątek, 19. D. Gajda, 14. P. Lupa – 7. T. Żydek (70' 15. K. Bekus), 8. P. Masłoń (kpt.), 6. P. Krawczyk (80' 11. D. Abucewicz), 17. D. Lampa – 10. S. Karoń (75' 9. K.. Wesołowski), 4. N. Strączyński (75' 16. M. Wójcik).
Pozostali rezerwowi: K. Caban, A. Wójcik, S. Hain.
Trener: Paweł Krawczyk.

Sparta:

1. M. Soja – 15. Ł. Dudek (46' 8. Ł. Rak), 3. P. Brzózka, 21. D. Nowak, 2. K. Jędruszek (73' 16. M. Caban), 9. D. Wilk, 10. G. Walasek, 14. Ł. Rolek, 7. M. Kapral, 19. R. Szota (kpt.) (78' 22. P. Bugajski), 11. K. Minor (66' 20. M. Drążkiewicz).

Żółte kartki:

D. Ceglarz (52 min. - faul), P. Masłoń (80 min. - faul) – Sokół

M. Kapral (37 min. - faul), P. Brzóska (90+5' – niesportowe zachowanie) – Sparta

Czerwone kartki:

D. Wilk (90+4' – zatrzymanie ręką piłki zmierzającej do siatki).

Sędziowali:

Sergiusz Dana (główny); Adrian Cybulski, Jacek Podkarczemny (liniowi).

Czas gry:

96 minut (45+2'; 45+4').