•

Aktualności

A-klasa: Pierwsza trójka „odjeżdża”

• autor: Mateusz Strączyński, 2014-10-20 20:17

Piast Przyrów, Sokół Olsztyn, Olimpia Huta Stara – te trzy drużyny mogą pozwolić sobie na wzięcie głębszego oddechu, bo wypracowały sobie kilkupunktową przewagę nad goniącymi zespołami. Na kolejnych pozycjach tłok i zażarta walka o poszczególne lokaty, a najlepszym tego przykładem jest Sparta Szczekociny, która przed 10. kolejką zajmowała miejsce w grupie spadkowej, a po 10. serii spotkań jest trzy punkty od strefy mistrzowskiej...

Na finiszu rundy jesiennej gr. II częstochowskiej A-klasy w najbardziej komfortowej sytuacji jest Piast Przyrów, który kroczy od zwycięstwa do zwycięstwa i na razie jest nie do zatrzymania. Wydawałoby się, że w 10. kolejce podopiecznych Cezarego Siwego czeka trudne zadanie, bo ich rywalem była rewelacyjnie spisująca się drużyna Czarnych Starcza, w szeregach której gra najlepszy strzelec A-klasy Łukasz Nowak (19. goli w sezonie). Przyrowianie nie czuli jednak respektu przed tym rywalem i pomimo gry przez ponad godzinę w dziesięciu potrafili wysoko wygrać. Do zwycięstwa gospodarzy 5 – 1 walnie przyczynił się zdobywca czterech goli Kamil Smoleń. Za tydzień piłkarze Piasta udają się do Huty Starej na mecz z trzecią w tabeli Olimpią, która przez sezonem uznawana była za głównego faworyta do awansu. To będzie hit!

Piast Przyrów – Czarni Starcza 5 – 1 (4 – 1)
1 – 0 [11'] Kamil Smoleń
2 – 0 [18'] Kamil Smoleń
3 – 0 [22'] Mateusz Wiśniewski
3 – 1 [33'] Łukasz Nowak
4 – 1 [38'] Kamil Smoleń
5 – 1 [76'] Kamil Smoleń

W równie efektownym stylu jak Piast wygrał drugi w tabeli Sokół Olsztyn. Podopieczni Pawła Krawczyka mieli dużo łatwiejsze zadanie, bo mierzyli się z beznadziejnie spisującym się spadkowiczem z „okręgówki” Orkanem Rzerzęczyce. Zgodnie z przewidywaniami piłkarze z Olsztyna górowali nad rywalami w każdym elemencie i po hattricku Michał Tomalskiego i dwóch trafieniach najskuteczniejszego strzelca Sokoła Damiana Lampy wygrali 5 – 0. Gospodarze kończyli mecz w ośmiu.

Orkan Rzerzęczyce – Sokół Olsztyn 0 – 5 (0 – 1)
0 – 1 [22'] Damian Lampa
0 – 2 [60'] Michał Tomalski
0 – 3 [83'] Michał Tomalski
0 – 4 [88'] Michał Tomalski
0 – 5 [90'] Damian Lampa

Cenne trzy „oczka” dopisała do swojego dorobku także Olimpia Huta Stara, która w 10. kolejce rywalizowała na trudnym terenie w Kotowicach. Beniaminek A-klasy w tym sezonie już niejednego faworyta postraszył i także piłkarze Olimpii nie mieli taryfy ulgowej. Bohaterem teamu z HSB został pomocnik Krzysztof Marciniec, który w pierwszej połowie wyprowadził swój zespół na dwubramkowe prowadzenie. Od 63. minuty goście grali w osłabieniu po drugiej żółtej kartce dla Damiana Malinowskiego i kwadrans przed końcem meczu padła bramka kontaktowa dla Kotowic, lecz wyrównać gospodarzom już się nie udało.

KS Kotowice – Olimpia Huta Stara 1 – 2 (0 – 2)
0 – 1 [18'] Krzysztof Marciniec
0 – 2 [37'] Krzysztof Marciniec
1 – 2 [77'] Marcin Poznański

Do pierwszej trójki miała szansę dołączyć Unia Rędziny, która w jedynym niedzielnym spotkaniu grała w Kruszynie z Kmicicem. Podopieczni Jarosława Konopki byli zdecydowanym faworytem tego pojedynku, ale i tak muszą uszanować zdobyty punkt, który zapewnili sobie w trzeciej minucie doliczonego czasu gry! Bramkę na wagę remisu 3 – 3 zdobył dla rędzinian doświadczony Marcin Kawecki. Unia dzięki temu punktowi awansowała na czwarte miejsce w tabeli kosztem Czarnych Starcza, ale jej przewaga nad goniącymi drużynami jest minimalna. Z kolei Kmicic niezmienne plasuje się w strefie zagrożonej spadkiem.

Kmicic Kruszyna – Unia Rędziny 3 – 3 (3 – 2)
1 – 0 [23'] Kamil Kluczny
2 – 0 [27'] Sławomir Rolak
2 – 1 [38'] Michał Gradowicz
2 – 2 [42'] Dawid Pitner
3 – 2 [45'] Kacper Kowalski
3 – 3 [90+3'] Marcin Kawecki

Z samego dołu ligowej stawki wygrzebała się Polonia Unia Widzów, która na fali derbowego zwycięstwa z Kmicem poszła za ciosem i ograła LZS Mrzygłód. Drużyna z Myszkowa po pierwszej połowie prowadziła w Widzowie 1 – 0, ale drugie 45. minut należało już do gospodarzy. Poloniści już dziesięć minut po zmianie stron prowadzili po trafieniach Ernesta Kuny i grającego trenera Patryka Włodarka, a kwadrans przed końcem zawodów wynik na 3 – 1 ustalił Kamil Sadziak. Polonia Unia awansowała w tabeli o jedno miejsce, spychając na ostatnią pozycję Orkan Rzerzęczyce. Z kolei prowadzony przez Marcina Krawczyka LZS Mrzygłód coraz bardziej niebezpiecznie zbliża się do grupy spadkowej.

Polonia Unia Widzów – LZS Mrzygłód 3 – 1 (0 – 1)
0 – 1 [13'] Przemysław Malczewski
1 – 1 [48'] Ernest Kuna
2 – 1 [52'] Patryk Włodarek
3 – 1 [74'] Kamil Sadziak

Ze strefy zagrożonej spadkiem właśnie zdołała się wygrzebać Sparta Szczekociny. Tak jak przewidywaliśmy kryzys zespołu trenera Szoty był tylko chwilowy i teraz jego podopieczni tracą już tylko trzy punkty do grupy mistrzowskiej. W 10. kolejce na rozkładzie Spartan znalazł się GLKS Siedlec Duży Gniazdów. Postawa beniaminka A-klasy, który miał bić się o awans, jest największym rozczarowaniem tej rundy. Siedlec przegrał u siebie ze Spartą 2 – 5 i znalazł się w grupie spadkowej. Z drugiej jednak strony GLKS do strefy mistrzowskiej traci raptem pięć punktów, tak więc jeszcze nie wszystko stracone dla drużyny trenera Gałusa. Na razie pewne jest, że w najbliższej kolejce Siedlec zagra w Olsztynie z Sokołem bez dwóch ważnych ogniw: Damiana Michalika (1 gol, 10 asyst w sezonie) i Bartosza Kurka (2 gole, 5 asyst w sezonie). Obaj zawodnicy będą pauzowali za cztery żółte kartki.

GLKS Siedlec Duży Gniazdów – Sparta Szczekociny 2 – 5 (0 – 3)
2 – 5 [88'] Bartosz Kurek

klasa "A" - tabela     klasa "A" - terminarz     Relacja z meczu Orkan Rzerzęczyce - Sokół Olsztyn

X kolejka statystycznie:

Liczba goli: 31
Średnia goli na mecz: 5
Zwycięstwa gospodarzy: 2
Remisy: 1
Zwycięstwa gości: 3
Najwięcej goli w meczu: 7 (GLKS Siedlec Duży Gniazdów – Sparta Szczekociny 2:5)

Najwięcej meczów bez strzelonego gola z rzędu: 1Orkan Rzerzęczyce
Najwięcej meczów ze strzeloną bramką z rzędu: 10 – Piast Przyrów, Sokół Olsztyn, Olimpia Huta Stara, Unia Rędziny, GLKS Siedlec Duży Gniazdów