Klasa B: Na rozkładzie Derby Gminy Olsztyn!

• autor: Mateusz Strączyński, 2014-10-16 22:59

Piłkarskie święto w gminie Olsztyn! W 10. kolejce gr. II częstochowskiej B-klasy dojdzie do meczu, który dla drużyn Sokoła II Olsztyn i Orłów Kusięta będzie jednym z najważniejszych pojedynków w sezonie. Dla kogo trzynaste w historii Derby Gminy Olsztyn okażą się szczęśliwe? Przekonamy się w sobotę. Początek spotkania o godzinie 15:30 na boisku przy ul. Komornickiej w Kusiętach.

Bez dwóch zdań zbliżające się derby będą miały niepowtarzalną otoczkę. Wszystko dlatego, że po raz pierwszy w historii Sokół nie będzie zdecydowanym faworytem. Co więcej, patrząc z perspektywy tabeli, to zespół z Kusiąt można uznać za faworyta. Po dziewięciu kolejkach Orły są samodzielnym liderem B-klasy i wypracowały sobie trzypunktową przewagę nad Jurą Niegowa i Gromem Poczesna oraz pięciopunktową nad czterema innymi goniącymi zespołami, wśród których znajduje się Sokół II Olsztyn.

Orły spisują się więc rewelacyjnie, w tym sezonie jedyne punkty stracili w Cynkowie, gdzie przegrali z Małą Panwią 1 – 2, a obecnie kontynuują serię sześciu zwycięstw z rzędu. Drużyna z Kusiąt jest szczególnie niebezpieczna na własnym boisku, gdzie w przekonującym stylu wygrała wszystkie pięć meczów, mając na rozkładzie m.in. zespoły wysoko klasyfikowane: rezerwy Polonii Poraj i Jurę Niegowa. Bezapelacyjnie liderem zespołu trenera Sebastiana Synoradzkiego jest napastnik Piotr Czajkowski, który w ośmiu meczach tego sezonu zdobył dziewięć bramek i to na niego będą musieli zwrócić największą uwagę olsztyńscy defensorzy.

Rezerwy Sokoła na straconej pozycji stały jednak nie będą, bo trwającą rundę również mogą zaliczyć do udanych. Piłkarze Sokoła II w ośmiu meczach zdobyli 16. punktów, co plasuje ich w ścisłej czołówce B-klasy. Trener Dariusz Górecki na pewno nie będzie mógł liczyć na ewentualne „posiłki” z pierwszej drużyny, która podobnie jak rezerwy, swój mecz ligowy rozgrywa także w sobotę, tyle że w Rzerzęczycach. Trzeba jednak oddać to, że w tym sezonie szkoleniowiec Sokoła II i tak rzadko korzysta z zawodników trenujących z zespołem A-klasowym, a kadra drugiego zespołu to mieszanka rutyny z młodością.

Zawsze przy okazji derbowych spotkań Sokoła z Orłami przypominamy historię pojedynków tych drużyn, która dla naszego zespołu jest powodem do dumy. Niezależnie czy oba zespoły konfrontują się w okręgowym Pucharze Polski, A-klasie czy ostatnio w klasie B, z tych pojedynków zazwyczaj zwycięsko wychodzi Sokół. Olsztynianie jeszcze nigdy nie przegrali z gminnym rywalem, wygrywając dziewięć z dwunastu pojedynków, a trzy kończąc podziałem punktów. Oczywiście liczymy, że ta korzystna dla nas statystyka w sobotę zostanie podtrzymana. Mamy także nadzieję, że zawody odbędą się w atmosferze fair-play. Na to chyba możemy liczyć, bo już podczas czwartkowego treningu byliśmy świadkami miłej sytuacji, kiedy to kończący trening piłkarze Sokoła II przyjaźnie przywitali się z rozpoczynającymi zajęcia zawodnikami Orłów.

Klasa "B" - tabela     Klasa "B" - terminarz     Sokół II Olsztyn - kadra     Historia Derbów Gminy Olsztyn     Zdaniem rywala

Orły Kusięta statystycznie:

Rozegrane mecze: 8
Zdobyte punkty: 21
Miejsce w tabeli: 1
Bramki: 25 – 10
Bilans domowy: 15 pkt. (5-0-0), bramki 18 – 5
Bilans wyjazdowy: 6 pkt. (2-0-1), bramki 7 – 4
Najwyższe zwycięstwo: Orły – Dąbrowianka Dąbrowa Zielona 7:2 (7. kolejka)
Najwyższa porażka: Mała Panew Cynków – Orły 2:1 (2. kolejka)

Strzelcy Orłów:

Piotr Czajkowski – 9
Patryk Sikorski – 4
Piotr Łuszczyński – 3
Łukasz Rakowski – 3
Damian Jaskander – 1
Bartosz Skalec – 1
Jakub Pluta – 1
Wojciech Łojko – 1
Jakub Plaza – 1
Piotr Górnik – 1

X kolejka gr. II częstochowskiej B-klasy
18 października 2014 sobota 15:30
Kusięta ul. Komornicka
GULKS ORŁY KUSIĘTA - GLKS SOKÓŁ II OLSZTYN

Obsada sędziowska: Lech Malinowski (główny); Mateusz Michalak, Zenon Surma (liniowi).