Przystanek numer dziesięć: Orkan Rzerzęczyce

• autor: Mateusz Strączyński, 2014-10-16 13:15

Pierwszy zespół Sokoła Olsztyn o czwarte z rzędu zwycięstwo powalczy w Rzerzęczycach, gdzie w meczu 10. kolejki A-klasy zmierzy się ze spadkowiczem z „okręgówki” Orkanem Rzerzęczyce, który z dorobkiem trzech punktów zajmuje przedostatnią pozycję w tabeli. Czy zatem podopiecznych Pawła Krawczyka czeka łatwe zadanie?

Klub z gminy Kłomnice dwa lata temu świętował historyczny sukces, natomiast teraz przeżywa trudne chwile. W sezonie 2011/2012 Orkan pierwszy raz w swojej ponad 70-letniej historii wywalczył awans do Klasy Okręgowej. Drużynę z Rzerzęczyc do awansu poprowadził szkoleniowiec Adrian Pasieka, pod którego wodzą w następnym sezonie (2012/2013) beniaminek utrzymał się w „okręgówce”, po czym trener Pasieka stracił pracę i od tego momentu zaczęły się problemy Orkanu. Kolejny sezon (2013/2014) dla żółto – czerwonych był kompletnie nieudany. Orkan w 30. meczach zdobył zaledwie 11. punktów i zajął przedostatnie miejsce w tabeli, ale i tak miał szanse utrzymać się w „okręgówce” poprzez baraże, w których jednak lepszy od zespołu z Rzerzęczyc okazał się Śląsk Koszęcin – piąty zespół lublinieckiej A-klasy.

W A-klasowej rzeczywistości Orkan też niespecjalnie potrafi się odnaleźć. Już przed sezonem zespół prezesa – trenera Andrzeja Śpiewaka wymieniany był w gronie potencjalnych spadkowiczów i te prognozy zdają się potwierdzać. Po dziewięciu kolejkach Orkan zajmuje przedostatnie miejsce w tabeli i ma na koncie tylko trzy punkty za wyjazdowe zwycięstwo z ostatnią w stawce Polonią Unią Widzów. Także bilans bramkowy Orkanu nie wygląda najlepiej – 7 goli strzelonych i aż 34 bramki stracone. Dla trenera Krawczyka i jego podopiecznych cenną informacją powinna być statystyka, która wskazuje, że Orkan dokładnie połowę z 34. goli stracił w końcówkach meczów, między 60, a 90. minutą. To specjalnie nas nie dziwi, bo drużyna z Rzerzęczyc niemal z marszu, bez przygotowań przystąpiła do A-klasowych rozgrywek, rozgrywając latem bardzo mało sparingów.

Pomimo słabej postawy Orkanu na początku sezonu, my w Rzerzęczycach spodziewamy się zastać niełatwego przeciwnika. Po pierwsze gospodarze na pewno będą chcieli wreszcie zapunktować przed własną publicznością, bo w tym sezonie ta sztuka jeszcze im się nie udała, a po drugie najbliższy rywal Sokoła „na papierze” prezentuje się całkiem przyzwoicie. W drużynie jest kilku zawodników, którzy pamiętają zwycięstwo 5 – 0 Orkanu nad naszym zespołem z sezonu 2011/2012. Mowa tutaj o Mateuszu Politańskim, doświadczonym obrońcy Dariusz Kałużnym, młodszych defensorach Mateuszu Łągiewce i Marku Burzyńskim, 27-letnim skrzydłowym Adamie Tasarzu i przede wszystkim o ofensywnych graczach Marku Tkaczyku i Mateuszu Mielczarku, którzy byli najlepszymi strzelcami swojego zespołu w sezonie 2011/2012, zdobywając dla Orkanu odpowiednio 12 i 11 goli. W tym sezonie snajperom Orkanu nie wiedzie się tak dobrze i z tej dwójki tylko Tkaczyk raz trafił do siatki, lecz mimo to nasi defensorzy muszą być przygotowani na trudne pojedynki. W kadrze zespołu z Rzerzęczyc nie ma już jednak kilku zawodników, którzy w niedalekiej przeszłości stanowili o sile tego teamu (napastnik B. Rak - obecnie IV-ligowa Pilica Koniecpol, obrońca A. Brzozowicz - obecnie Siedlec Duży, pomocnik B. Wojtyto - obecnie Lot Konopiska, pomocnik F. Brzózka - obecnie GLKS Strzelce Wielkie, bramkarz A. Franc - aktualny v-ce mistrz świata freestyle football, pomocnik J. Koza). Teraz skład Orkanu uzupełnia plejada „młodzieżowców”, którzy dopiero uczą się seniorskiej piłki, dlatego też tegoroczny spadkowicz ma tak duże problemy ze zdobywaniem punktów.

Sokół Olsztyn w Rzerzęczycach bez wątpienia wystąpi w roli faworyta, jednak podopieczni Pawła Krawczyka absolutnie nie mogą zlekceważyć rywala. Drugi w tabeli olsztynianie na stratę punktów pozwolić sobie nie mogą, bo goniące zespoły mocno naciskają i by być pewnym gry w strefie mistrzowskiej trzeba szukać punktów w każdym spotkaniu.

klasa "A" - tabela     klasa "A" - terminarz     Statystyki zawodników     Skład zespołu

Klasyfikacja strzelców A-klasy

Orkan Rzerzęczyce statystycznie:

Rozegrane mecze: 9
Zdobyte punkty: 3
Bramki: 7 – 34
Bilans domowy: 0 pkt. (0-0-5), bramki 3 – 17
Bilans wyjazdowy: 3 pkt. (1-0-3), bramki 4 – 17
Najwyższe zwycięstwo: Polonia Unia Widzów – Orkan 0:2 (5. kolejka)
Najwyższa porażka: Czarni Starcza – Orkan 8:1 (7. kolejka)

Strzelcy Orkanu:

Bartłomiej Łudczak – 2
Dominik Wołek – 1
Marek Tkaczyk – 1
Dariusz Kałużny – 1
Mariusz Rak – 1
Rafał Mielczarek – 1

X kolejka gr. II częstochowskiej A-klasy
18 października 2014 sobota 15:30
Rzerzęczyce ul. Skrzydlowska 102
LKS ORKAN RZERZĘCZYCE – GLKS SOKÓŁ OLSZTYN
Obsada sędziowska:
Dariusz Pęczek (główny); Marta Prażmowska, Katarzyna Łykowska (liniowi).