Reorganizacja rozgrywek ligowych - dla kogo awans?

• autor: Mateusz Strączyński, 2014-04-01 22:48

Już przed rozpoczęciem obecnego sezonu głośno mówiło się o reorganizacji ligowych rozgrywek Klasy Okręgowej i klasy „A”, brakowało jednak oficjalnego potwierdzenia ze strony władz częstochowskiej piłki. Na przedsezonowym zebraniu delegatów klubów A i B klasy poznaliśmy wszystkie szczegóły reorganizacji.

Jak będzie wyglądała Klasa Okręgowa w sezonie 2014/2015?

Od przyszłego sezonu częstochowska „okręgówka” będzie liczyła 24 zespoły, które zostaną podzielone na dwie 12-drużynowe grupy, według podziału terytorialnego. W pierwszej części sezonu zostanie rozegrana runda zasadnicza, która obejmuje rozegranie meczów w systemie „każdy z każdym” mecz i rewanż. Po zakończeniu rundy zasadniczej drużyny zostaną podzielone na trzy grupy:

Grupa Mistrzowska – drużyny z miejsc 1-4 z każdej grupy (łącznie osiem drużyn)
Grupa Spadkowa I – drużyny z miejsc 5-8 z grupy A oraz 9-12 z grupy B (łącznie osiem drużyn)
Grupa Spadkowa II – drużyny z miejsc 9-12 z grupy A oraz 5-8 z grupy B (łącznie osiem drużyn)

Zwycięzca Grupy Mistrzowskiej wygrywa całe rozgrywki Klasy Okręgowej i uzyskuje awans do IV ligi. Drużyny, które w Grupach Spadkowych I i II zajmą miejsca 7-8 zostają zdegradowane do A-klasy. Ważna informacja jest taka, że wyniki uzyskane w rundzie zasadniczej z drużynami z tej samej grupy zostają zaliczone. Każda z drużyn rozegra mecz i rewanż z zespołami, z którymi nie spotkała się w zasadniczej części sezonu.

Zasady awansów i spadków z klasy „A”

Dla walczącego o awans do „okręgówki” Sokoła Olsztyn najistotniejsza informacja jest taka, że w bieżącym sezonie promocję do Klasy Okręgowej uzyskają po trzy najlepsze drużyny z obu grup częstochowskiej A-klasy i trzy najlepsze zespoły z grupy lublinieckiej. Dodatkowo drużyny z czwartych miejsc z dwóch grup częstochowskich rozegrają baraż o awans z zespołami, które zajmą dwa ostatnie miejsca w „okręgówce”.

Spadek do klasy „B” zanotują drużyny, które zakończą zmagania w A-klasie w sezonie 2013/2014 na dwóch ostatnich miejscach.

Jak będzie wyglądała klasa „A” w sezonie 2014/2015?

Pewne jest, że w sezonie 2014/2015 w A-klasie występować będą 24 drużyny, które zostaną podzielone na dwie 12-zespołowe grupy. Na razie nie ustalono jak szczegółowo będą wyglądały rozgrywki. Rozważana jest opcja systemu „każdy z każdym” mecz i rewanż (każda z drużyn rozegrałaby wówczas 22 mecze w sezonie) bądź bardziej skomplikowana opcja zakładająca rozegranie najpierw rundy zasadniczej, a następnie podział drużyn na grupy Mistrzowską, Neutralną i Spadkową (każda z drużyn rozegrałaby w sezonie 28 meczów).

Co z klasą „B”?

Po zakończeniu sezonu 2013/2014 z B-klasy awans do wyższej klasy rozgrywkowej uzyskają po dwie najlepsze drużyny. Schemat rozgrywek w sezonie 2014/2015 uzależniony jest od liczby drużyn, które zostaną zgłoszone do ligi, a już teraz wiadomo, że swój akces zgłasza kilka nowych zespołów, a np. Mała Panew Cynków w przyszłym sezonie nie zgłosi rezerw do B-klasy. Prawdopodobnie podział drużyn na dwie grupy zostanie utrzymany, a być może sezon zostanie podzielony na fazę zasadniczą, po której drużyny zostaną podzielone na grupy Mistrzowską i Spadkową.

klasa "A" - tabela     klasa "A" - terminarz

autor: ~hehe 2014-04-02 11:13:08

avatar i po co tyle motania... to jest śmieszne,nie wiadomo o co chodzi,jakby nie mogli zrobić normalnej tabeli w której np. jeden zespół najlepszy awansuje do 4 ligi a dwa najsłabsze spadają do a klasy proste.... brawo za pomysł ... żenada

autor: ~Sokolak 2014-04-02 13:25:37

avatar Zgadzam się z przedmówcą.. zrobili zamote tylko i nic więcej

autor: ~Prezes 2014-04-02 22:18:34

avatar no to związek się popisał.... w a-klasie 12 drużyn,i granie 4 meczy z jedną drużyną no jaja, juz to nie wypaliło w b-lidze i znów kombinacje.Fajnie ,że będziemy po 100 km jezdzic do drużyn i to dwa razy do roku.Samymi wyjazdami zajeb...piłke amatorską,może jeszcze to młodzieżowym druzynom jezdzic po te 100 dołozą???/.....eeeeeeeeeeeeee szkoda słów.

autor: ~Prezes 2014-04-02 22:19:18

avatar <<sr<< 4 razy w roku>>